ASTRINA kućica za veštine” je ideja nastala kao rezultat dosadašnjeg rada, na osnovu neposrednog iskustva u radu sa žrtvama trgovine ljudima, želja naših klijentkinja/klijenata i procene njihovih potreba. Kroz direktan kontakt sa, sa jedne strane, i ustanovama i nevladinim organizacijama uključenim u pružanje pomoći (potencijalnim) žrtvama trgovine ljudima, sa druge strane, došli smo do saznanja da ne postoje sistematizovani rehabilitacioni programi za (potencijalne) žrtve trgovine ljudima. Može se reći da je “ASTRINA kućica za veštine” predstavlja nadogradnju naših dosadašnjih aktivnosti, ali je i novi oblik pružanja pomoći i podrške našim klijentkinjama/tima.
Osnovna namena Dnevnog centra je koordinisano sprovodjenje pažljivo osmišljenih preventivno-edukativnih aktivnosti i pružanje sistematske stručne pomoći u oporavku žrtava trgovine ljudima. Primat dajemo holističkom, interdisciplinarnom pristupu uz dalji monitoring i analizu rada u Dnevnom centru, u cilju blagovremenog identifikovanja aktuelnih potreba i problema sa kojima se susreću naše klijentkinje/klijenti. Sastavni deo svakodnevnog rada je konstantna promocija pozitivnih vrednosti, kao što su otvorenost, solidarnost, tolerancija i odgovornost. Cilj je postizanje podsticajne atmosfere, stvaranje prostora koji će biti sigurno i zdravo mesto za boravak naših klijentkinja/klijenata i njihove dece.
Osnivanje i razvoj Dnevnog centra ima za cilj oporavak i reintegraciju žrtava trgovine ljudima koje nisu uključene u postojeći sistem pomoći. “ASTRINA kućica za veštine” je osmišljena kao mesto okupljanja, gde će (potencijalne) žrtve trgovine, bez obzira na pol, godine, nacionalnost, religiju ili rasnu pripadnost, moći da dobiju različite vidove pomoći značajne za njihov psiho-fizički oporavak i povratak u društvo.
Kako je reintegracija jedna od slabijih karika u lancu pomoći žrtvama trgovine ljudima u Srbiji, cilj nam je da, promovišući nove oblike rada, pružimo obuhvatniju pomoć žrtvama, kao i da ukažemo na nove modele i najbolje prakse koje je moguće sprovesti.
Aktivnosti u Dnevnom centru
– Terapeutski rada sa žrtvama trgovine ljudima je svakako osnovni, može se reći i najbitniji vid pomoći koju pružamo korisnicama/cima Dnevnog centra. Jedna psihološkinja, jedna psihodramska teraputkinja i žena psihijatar kroz individualne i grupne seanse rade sa klijentima u cilju smanjenja i otklanjanja post traumatskog stresnog poremećaja, poboljšanja kvaliteta veza (porodičnih, partnerskih, društvenih), boljeg prevazilaženja konflikata, kao i povećanja samopouzdanja i ojačavanje pozitivnih kapaciteta ličnosti.
– Časovi joge pomažu klijentkinjama da razviju zdrav odnos prema svom telu, prepoznaju svoja ugodna i manje prijatna osećanja, kroz specijalne relaksacione tehnike nauče kako da ih kontrolišu, kao i kako da se opuste i smanje efekte stresa na minimum.
– Časovi samoodbrane su namenjeni onim klijentima koji žele da nauče osnovne veštine samoodbrane i povećaju samopouzdanje.
– Art WorkShop časovi objedinuju ideje umetnosti kao terapije, jednim sigurnim kontekstom u kome mogu da se vizuelnim putem, pokretom, glumom ili igrom ispolje jaka, suptilna ili destruktivna osećanja. I umetnosti kao aktivizma, načina delovanja na osvešćivanje ljudi povodom određenih oblasti javnog i privatnog. Art workshop vode umetnice Mina Aleksić i Marija Kućan.
– Program kreativnih radionica je aktivnost na kojoj naši klijenti veoma uživaju, a osmišljen je kao način za prevazilaženje mentalnih i emotivnih problema. Njihov osnovni cilj je da pomogne žrtvama da na pravi način usmere svoja osećanja ljubavi i mržnje kroz kreativni rad, otkrivaju i unapređuju, postepeno grade svoje samopouzdanje, ojačavaju svoju ličnost I prevazilaze svoju traumu. Na ovim radionicama klijentkinje/nti su slikali na majcama, pravili nakit od perli i žice, slikane kolaže od tkanine, kao i jednostavne krojeve za suknje, ukrašavali drvene kutije, itd.
– Časovi kulinarstva održavaju se utorkom popodne kada klijenti kuvaju i degustiraju hranu. Istovremeno se priča o zdravoj ishrani i zdravoj pripremi jela i kako ovo utiče na metabolizam i telo uopšte, što su teme posebno zanimljive devojkama tj. mladim ženama koje učestvuju na ovoj aktivnosti.
– Ekonomsko osnaživanje se odvija na više nivoa:
a) Kao priprema za pronalaženje posla, u Dnevnom centru se organizuju radionice na temu pisanja radne biografije, motivacionog pisma, pripreme odgovarajuće dokumentacije, predstavljanje svojih i kako se pripremiti za intervju.
b) Časovi kompjutera su takođe jedna od aktivnosti koje se redovno odvijaju unutar ASTRINOG Dnevnog centra. Kako je znanja iz ove oblasti postao jedan od osnovnih uslova za apliciranje prilikom traženja zaposlenja, naši klijenti iz tog razloga i biraju ovu vrstu edukacije. Ovi časovi im daju priliku da nauče da koriste kompjuter i Internet, a samim tim I informacije koje mogu biti relevantna za njihovo buduće zaposlenje, ali da se isto tako zabave i pronađu nove i interesantne sadržaje. Pojedini klijenti su pohađali specijalne kompjuterske kurseve čiji je cilj bio usvajanje znanja I specijalizacije u nekoj profesiji.
c) Učenje stranih jezika je aktivnost koja neposredno/direktno koristiti prilikom zaposlenja, pa se za učenje jezika odlučuju uglavnom oni klijenti kojima je ovo znanje neophodno za posao ili klijenti koji već imaju određeno predznanje i žele da ga nadograde.
– Svakodnevno je moguće korišćenje knjiga iz biblioteke, kao i kompjutera i Interneta
– Povremeno se organizuju odlasci u bioskop, pozorište, posete muzejima, izleti i sl.