Specijalizovani program obuke tužilaca realizuje se kao jedna od aktivnosti predviđenih Memorandumom o saradnji, koji su ASTRA i Republičko javno tužilaštvo potpisali 13. septembra 2012. godine uz podršku Francuske ambasade u Beogradu. Ovim memorandumom, Republičko javno tužilaštvo i ASTRA obavezali su se na zajednički rad u oblastima prikupljanja podataka i razmene informacija u predmetima trgovine ljudima, prevencije ovog krivičnog dela i unapređenja prava žrtava trgovine ljudima. Osnovni ciljevi saradnje ASTRE i tužilaštva su poboljšanje kvaliteta usluga namenjenim žrtvama trgovina ljudima i poštovanja njihovih prava, te osnaživanje sistemskih mera i unapređivanje operativnih procedura koje se odnose na suzbijanje fenomena trgovine ljudima.
Seminari su namenjeni tužiocima i zamenicima tužilaca iz svih viših javnih tužilaštava u Srbiji koje je Republičko javno tužilaštvo odredilo kao kontaktne tačke u slučajevima trgovine ljudima.
Na seminarima se, kroz praktičan i teorijski rad, obrađuju različite teme koje po oceni tužilaca mogu da doprinesu boljem razumevanju različitih aspekata problema trgovine ljudima i tako unaprede njihov rad, kao i ona pitanja koja su se tokom dugogodišnjeg rada ASTRE na pružanju direktne pomoći žrtvama trgovine ljudima i analize položaja žrtava u sudskom postupku izdvojila kao problematična.
Prvi seminar za tužioce održan je u Beogradu 1. i 2. novembra, u prostorijama Pravosudne akademije, koja je, uz Francusku ambasadu, podržala ovaj događaj.
Na samom početku seminara, učesnike su pozdravili Tamara Mirović, zamenica republičkog javnog tužioca, Alain Birot, ekspert Francuske Vlade za pravosuđe i savetnik Ministra pravde Srbije, Mitar Đurašković, koordinator za borbu protiv trgovine ljudima Republike Srbije, Nenad Vujić, direktor Pravosudne akademije i Marija Anđelković, predsednica ASTRE.
Tokom naredna dva dana, učesnici su imali prilike da saznaju nešto više o međunarodnom i domaćem pravnom okviru za definisanje trgovine ljudima i o indikatorima za identifikaciju žrtava. Cilj je bio da se definicija trgovine ljudima pojasni u odnosu na nacionalno i međunarodno pravo, ali i po ličnom viđenju učesnika, da se identifikuju problemi u definisanju trgovine ljudima u nacionalnom zakonodavstvu, kao i da se prepoznaju i uklone najčešće predrasude prema žrtvama trgovine ljudima i seksualnim radnicama. Predstavljeni su proces i karakteristike krivičnog dela trgovine ljudima, a kolege iz Francuske i Bosne i Hercegovine su upoznali učesnike sa praksom suzbijanja trgovine ljudima u svojim zemljama. Iskustvo iz Bosne i Hercegovine je bilo posebno dragoceno imajući u vidu da u ovoj zemlji se već više godina primenjuje tužilačka istraga, čija primena u Srbiji treba da krene u narednim mesecima. Tužioci iz Srbije koji su već postupali po novom Zakonu o krivičnom postupku su govorili o postupanju tužilaca po novom ZKP, kao i o upotrebi instituta posebno osetljivog svedoka u slučajevima trgovine ljudima.
Učesnici su posebno bili zainteresovani da čuju nešto o psihološkim posledicama trgovine ljudima, tj. o psihološkim uticajima traume, kako se posledice traume odražavaju na postupak svedočenja i na posao tužioca, i o položaju žrtava trgovine ljudima, njihovim motivima i potrebama iz ugla traume koju su preživele. Važna tema na seminaru je bila i komunikacija između tužioca i žrtve i kako odabrati odgovarajući pristup prilikom prvog kontakta, što su učesnici imali prilike i praktično da provežbavaju kroz role play.
Osim ASTRE i Republičkog javnog tužilaštva, predavači/ce na ovom seminaru su bili predsednica Apelacionog suda u Beograd, Radmila Dragičević Dičić, prof. dr Milan Žarković sa Kriminalističko policijske akademije, Olivier Bray, tužilac iz Francuske, Hajrija Hadžiomerović Muftič, tužiteljka iz Kancelarije javnog tužioca Federacije BIH Biljana Slavković, psihodramska terapeutkinja iz Instituta za psihodramu, Mioljub Vitorović, tužilac iz Tužilaštva za ratne zločine i Gordana Jekić bradajić, tužiteljka Apelacionog tužilaštva u Beogradu.
Drugi seminar za tužioce održan je u Vršcu 21. i 22. februara, uz podršku Francuske ambasade u Srbiji i projekta „IPA 2010 – Borba protiv organizovanog kriminala i korupcije: jačanje mreže tužilaca“.
Centralna tema drugog seminara bile se veštine komuniciranja sa žrtvom trgovine ljudima u različitim fazama postupka (prvi razgovor sa žrtvom, suđenje) i sa žrtvama različitih oblika trgovine ljudima, što su učesnici praktično vežbali kroz role play vežbe sa glumcima i glumicama, uz facilitaciju terapeuta Biljane Slavković iz Instituta za psihodramu, Vukašina Čobeljića iz Univerzitetske dečje klinike i Danijele Budiše sa Katedre za specijalnu rehabilitaciju i edukaciju Medicinskog fakulteta u Novom Sadu. Osim toga, učesnici su imali priliku da čuju studiju slučaja o realizaciji prava žrtava u praksi i o iskustvu zastupnika oštećenih, kao i da se upoznaju sa nacionalnim mehanizmom za upućivanje žrtava trgovine ljudima i ulogom nevladinih organizacija u pružanju pomoći žrtvama. Važna tema koja je otvorena na ovom seminaru je i pravo žrtve na naknadu štete.
Uz predstavnike JRT, ASTRE i Pravosudne akademije, predavači/ce na drugom seminaru bile su advokatice Tanja Drobnjak i Dejana Spasojević Ivančić, Sanja Kljajić, direktorka Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima i Biljana Sinanović, sudija Vrhovnog kasacionog suda.