Poseta je imala za cilj razmenu iskustava i znanja u vezi sa fenomenom nestale dece i mehanizmima za njihovo pronalaženje i pružanje potrebne pomoći organizovana je 9-11. decembra 2014. godine. Posetu Francuskoj organizovala je i finansijski podržala Francuska ambasada u Beogradu. Kroz realizaciju ove aktivnosti stručnjaci iz Uprave za kriminalističku policiju i ASTRE dobili su priliku da razmene iskustva i uče od kolega iz Francuske, i to od zaposlenih u Ministarstvu pravde i Ministarstvu unutrašnjih poslova, Nacionalnom institute za žrtve i medijaciju i Francuskom centru za zaštitu dece (Centre Français de Protection de l’Enfance – Enfants Disparus) koji, kao i ASTRA rukovodi jedinstvenim Evropskim brojem za nestalu decu 116 000.
Od18. do 22. aprila 2012. godine ASTRAje organizovalastudijsku posetu Varšavi. Cilj odlaska u Poljsku bilo je jačanje partnerstva i razmena iskustva sa predstavnicima različitih poljskih društvenih sektora, čiji je rad relevantan za prevenciju i suzbijanje trgovine ljudima u cilju radne eksploatacije. Ujedno, poseta je pružila mogućnost jačanja međusektorske saradnje na nacionalnom nivou, pošto su srpsku delegaciju činile predstavnice ASTRE, predstavnica Kancelarije nacionalnog koordinatora za borbu protiv trgovine ljudima, predstavnik granskog sindikata građevine i advokat angažovan kao zastupnik žrtava radne eksploatacije kao oblika trgovine ljudima. Organizacije i institucije koje je srpska delegacija posetila u toku studijske posete su NVO Stowarzyszenie Interwenciji Prawnej koja pruža pravnu pomoć žtvama, ODIHR Warsaw – Kancelarija demokratskih institucija i ljudskih prava, Jedinica za borbu protiv trgovine ljudima u okviru poljskog Ministrarsva unutrašnjih poslova, sindikat Solidarnosc i NVO La Strada Poland.
U martu 2011. godine članice ASTRE su organizovale jednu četvorodnevnu sesiju strateškog planiranja za naredni trogodišnji period (2011-2013). Uz pomoć spoljnog konsultanta, članice ASTRE su radile na reviziji postojećeg stanja programskog i organizacionog razvoja, razvijale strateški i finansijski plan za sledeće tri godine i razrađivale programske ciljeve i rezultate, sve to na osnovu ostvarenih i neostvarenih strateških ciljeva iz prethodnog strateškog plana. Kao i u prethodnom periodu, strateški i programski plan koji je u ovom procesu dobijen je inkorporiran u matricu projektnog predloga, na osnovu čega će ASTRA sprovoditi svoje aktivnosti u narednim mesecima.
ASTRA SOS konsultantikinje su inicirale trening o prevenciji suicida putem SOS telefona, koji je održan 12. marta 2011. godine u prostorijama ASTRE. Predavačice na ovoj jednodnevnoj radionici su bile koordinatorka i saradnice telefonkog savetovališta za prevenciju suicida. Učesnice su imale priliku da saznaju nešto više o tome šta je kriza, koji su faktori rizika, kako se procenjuje rizik, koji su mitovi o samoubistvu, kao i da na studijama slučaja provežbaju veštine i principe postupanja sa klijentom u riziku od suicida.
Tokom januara 2011. godine ASTRA je održala dva specijalizovana treninga na temu rada sa decom koja su preživela seksualno nasilje za svoje SOS konsutantkinje, kao i za odabrane spoljne saradnice, u saradnji sa ekspertima iz Britanskog udruženja za usvajanje i hraniteljstvo (BAAF).
Prvi trening je održan u Beogradu, od 11 – 14. januara pod nazivom “Pružanje pomoći traumatizovanoj deci – žrtvama trgovine ljudima”. Neki od ciljeva ovog treninga bili su razumevanje pravnog konteksta i oblika trgovine decom u Velikoj Britaniji, a učesnice na treningu su takođe stekle uvid u teorijsko znanje o osnovama vezivanja i o uticaju traume i gubitka na decu žrtve trgovine ljudima. Treneri su za cilj imali da omoguće učesnicama da analiziraju potrebe traumatizovane dece žrtava trgovine ljudima, da istraže načine pružanja pomoći pri oporavku od traume i poboljšanju rezilijentnosti kod traumatizovane dece, kao i da razmotre kako da na najbolji način stvore okruženje za oporavak. Osim toga, učesnice su se upoznale sa spektrom alata i tehnika za komunikaciju sa decom žrtvama trgovine ljudima.
Tokom drugog treninga, od 25 – 28. januara, koji je nosio naziv “Rad sa seksualno zlostavljanom decom”, učesnicama je omogućeno da razumeju uticaj koji seksualno zlostavljanje ima na decu, kako se dete bori sa stresom, koji su koraci pri oporavku i sl. Učesnice su takođe stekle znanje o karakteristikama uspešnog zaštitnika i principima rada sa zlostavljanom decom.
Pored članica ASTRINOG SOS tima, na treninzima su učestvovale i predstavnice NVO Ključ, Atine, Centra za integraciju mladih, Incest Trauma Centra, kao i predstavnica Centar za porodični smeštaj dece i omladine.
Ova dva treninga su realizovana u okviru projekta “STOP trgovini dece”, koji je realizovan kao deo programa “Jačanje dijaloga između organizacija civilnog društva Srbije i EU” uz podršku Delegacije EU u Srbiji.
ASTRA je u martu i julu 2010. godine za svoje zaposlene organizovala trening iz oblasti javnog zagovaranja, koji su održale stručnjakinje za tu oblast iz organizacije La Strada International. Teme treninga odnosile su se na analizu i primenu dostupnih metoda iz oblasti javnog zagovaranja u cilju unapređenja prava žrtava kroz aktivno i blagovremeno ažuriranje postojećih i usvajanje novih instrumenata i mera za efikasniju borbu protiv trgovine ljudima. Trening je organizovan uz podršku holandskog Ministarstva spoljnih poslova (MATRA program) kao deo stručnog usavršavanja ASTRINIH zaposlenih u cilju unapređenja kontinuiranih napora i kvaliteta aktivnosti za poboljšanje položaja žrtava trgovine ljudima kroz pristup baziran na ljudskim pravima, kao i za poboljšanje funkcionisanja i efikasnosti Nacionalnog mehanizma za upućivanje.
Članice/ovi ASTRE su pohađali četvorodnevni seminar strateškog planiranja koji je održan od 26. do 29. marta 2008. godine. Uz pomoć stručnog konsultanta, kroz diskusiju, razmenu ideja i vizija i timski rad, postavljeni su strateški pravci razvoja organizacije u naredne tri godine.
Članovi/ce ASTRE su 4, 5. i 6. februara 2008. godine prisusvovale treningu koji je imao za cilj analiziranje organizacione kulture i mapiranje akcija koje bi dovele do promena, a radi podsticanja i jačanja participativnih procesa u grupi.
Članice ASTRE su prisustvovale treningu koji je organizacija Save the Children UK organizovala za partnerske organizacije pod nazivom “Politika za zaštitu dece Save the Children UK”. Trening je održan 5. oktobra 2007. u Beogradu, a politika za zaštitu dece ove organizacije je obradjena kroz sledeće teme: razumevanje problema zlostavljanja dece, dobra praksa i kontinuirana zaštita dece u oblasti prevencije, i prijavljivanje i reagovanje – šta treba učiniti ako sumnjate na zlostavljanje.
Od 15. aprila 2007. godine započeo je ciklus predavanja na temu feminizma koji je pokrenut na inicijativu ASTRE i realizuje se u saradnji sa Rekonstrukcija ženskim fondom iz Beograda. Uz ASTRU, ova predavanja pohadjaju i članice grupa Bibija, Labris i …iz Kruga, u čijim se prostorijama predavanja i odvijaju. Prvo predavanje je održala Svenka Savić sa Ženskih studija u Novom Sadu na temu “Jezik i terminologija – diskriminacija u jeziku”. Drugo predavanje je održala Daša Duhaček sa Ženskih studija u Beogradu na temu “Istorija feminizma”. Treće predavanje održale su Tijana Popivoda i Ivana Vučković iz Autonomnog ženskog centra na temu “Feministički pristup nasilju nad ženama”. Na četvrtom predavanju, Jelisaveta Blagojević sa Ženskih studija u Beogradu je govorila o streotipima.
Članica ASTRE je bila u studijskoj poseti u Dablinu koju je irska organizacija Migrant Rights Centre Ireland, uz podršku ODIHR-a, organizovala za predstavnike organizacija civilnog društva iz Azerbejdžana, Belorusije, Kazahstana, Poljske i Srbije. Ova poseta, koja je održana 23. i 24. februara 2010. godine, imala je za cilj da učesnike upozna sa radom organizacije domaćina, njihovim Drop-In centrom za migrante i sistemom upućivanja, pravnim aspektima i pravnom pomoći za ilegalne migrante i žrtve trgovine ljudima u cilju radne eksploatacije, terenskim radom i radom u zajednici.
Studijske posete „Borba protiv diskriminacije: zakonodavstvo i dobre prakse“, Brisel, 14-17. april 2009. i „Ljudska prava i osnovne slobode“, Brisel i Strazbur, 4 – 8. maj 2009. Cilj ovih studijskih poseta, koje su realizovane u okviru People to People programa, je bio pre svega da se učesnici upoznaju sa radom institucija Evropske unije.
Članice ASTRE su od 9. do 13. decembra 2008. godine bile u studijskoj poseti Italiji, radi uspostavljanja novih i osnaživanja postojećih kanala komunikacije sa srodnim organizacijama u Rimu, a koji mogu biti značajni u pružanju pomoći žrtvama trgovine ljudima. Ova poseta, realizovana zahvaljujući podršci ODIHR-a, je veoma važna, s obzirom na to da podaci iz ASTRINE baze podataka pokazuju da je Italija najčešća zemlja destinacije za žrtve trgovine ljudima poreklom iz Srbije, kao i za strane državljanke kojima je Srbija bila zemlja tranzita, a posebno imajući u vidu svedočenja devojaka koje su se vratile iz Italije o velikom broj državljanki Srbije koje se i dalje nalaze u rukama trgovaca i na ulicama gradova Italije. Tom prilikom su organizovane posete organizacijama Differenza Donna, Casa Dei Diritti Sociali i Save The Children Italy, a članice ASTRE su se sastale i sa konzulom Republike Srbije u Rimu i sa zamenicom šefa imigracionog sektora MUP-a Italije.
U okviru saradnje sa CARE International NWB, od 23. do 27. maja 2007. organizovana je studijska poseta u Sloveniju za predstavnike NVO ASTRA, ATC i RIC-Kragujevac iz Srbije, kao i za predstavnike nevladinog sektora i institucija iz Crne Gore: Crnogorskog ženskog Lobija iz Podgorice, NVO Stela sa Cetinja, SOS telefon za žene i decu žrtve nasilja iz Nikšića, Kancelarije nacionalnog koordinatora za borbu protiv trgovine ljudima, Ministarstva pravde i policije. Učesnici su posetili Ministarstvo unutrašnjih poslova Slovenije, gde su se sastali sa Nacionalnim koordinatorom, predstavnikom policije i tužilaštva koji su članovi Nacionalnog tima Slovenije za borbu protiv trgovine ljudima. Pored toga, svoj rad su predstavile i organizacije koje su angažovane u direktnom radu sa žrtvama trgovine ljudima: Caritas Slovenia i Društvo Ključ. Jedna od tema tokom posete je bila zastupljenost ove teme u medijima, kao i angažovanost nevladinog sektora na polju borbe protiv trgovine ljudima.
Od 15. do 17. marta 2007. godine, u organizaciji Save the Children UK, predstavnice ASTRE su posetile “Animus Association – La Strada Bulgaria” u Sofiji. Cilj posete je bila razmena iskustva u radu na SOS telefonu i pružanju pomoći žrtvama trgovine ljudima. Poseban akcenat je stavljen na prezentovanje dosadašnjih aktivnosti i metoda rada sa decom u oblasti prevencije, kao i u radu sa maloletnim žrtvama nasilja/trgovine ljudima tokom perioda oporavka.
Od 22. do 24. februara 2007. godine, uz podršku CARE InternationalNWB, na Paliću je za članice ASTRE održan trening “Upravljanje stresom”. Cilj je bio predstaviti biologiju, fiziologiju i psihologiju stresa i način na koji se razjašnjava i ukazuje na subjektivnost stresnog iskustva.
Od 13. do 15. jula 2006. godine, uz podršku organizacije Save the Children, za članice ASTRE organizovan je trening na temu zlostavljanja dece. Trening su vodile dve članice organizacije “Hrabri telefon” iz Zagreba koja se bavi problemom nasilja nad decom, a koje rade i na Poliklinici za zaštitu djece grada Zagreba.
ASTRA redovno organizuje treninge za nove članove i članice SOS tima.
Poslednji ovakav trening odražan je u aprilu 2010. godine. Tokom uvodnog dela, učesnici/e su imale priliku da više saznaju o istoriji ženskog pokreta; ulozi i značaju feminizma u savremenom društvu; položaju i pravima manjina; pojmu nasilja, vrstama nasilja i krugu nasilja; seksualnom nasilju – uznemiravanju, ucenjivanju, silovanju, incestu; jeziku kao sredstvu diskriminacije; uticaju NVO i institucija na položaj i zaštitu žena; i ženskim pravima i rodnoj ravnopravnosti. Centralna tema treninga bio je problem trgovine ljudima – njegov pojam i oblici, zakonska regulativa koja se primenjuje na ovaj oblik kriminala, faze trgovine ljudima, uslovi u kojima žrtve žive, posledice sa kojima se susreću i pomoć koja im je neophodna. Jedna od tema je bila i o situaciji u Srbiji, postojećem mehanizmu za upućivanje, kao i prava deteta i trgovina decom u kontekstu kršenja prava deteta. Posebna pažnja posvećena je principima rada na SOS telefonu, aktivnom slušanju, specifičnostima rada na SOS telefonu za žrtve trgovine ljudima, identifikaciji žrtava putem telefona, kao i vrstama pomoći i procedurama koje se primenjuju na ASTRA SOS telefonu, a predstavljeni su i ostali programi koje naša organizacija realizuje. Nakon treninga, odabrane učesnice su provele četiri meseca na praksi u ASTRI, a najbolje su se pridružile ASTRA SOS timu.
Prethodno, treninzi su održani u Beogradu tokom februara i marta 2008. godine i od 7. do 10. jula 2005. godine. Tokom instruktaže, polaznici su dobili najrelevantnije informacije o trgovini ljudima, radu i aktivnostima ASTRE, a bili su u prilici i da saznaju više o radu sa žrtvama nasilja, kao i o aktivnostima profesionalaca koji su aktivni u suzbijanju trgovine ljudima. Posle završetka instruktaže, sedmoro polaznika priključilo se našoj organizaciji.
Prva instruktaža za nove volonterke ASTRA SOS telefona održana je od 13. do 16. maja 2004. godine. Usled reorganizacije ASTRE, i nakon strateškog planiranja koje smo izvršile uz pomoć organizacije ABA CEELI, shvatile smo da je neophodno reorganizovati i SOS telefon. Ovaj trening su pohadjale pažljivo odabrane kandidatkinje koje su izrazile želju da rade na SOS telefonu. Nakon završetka instruktaže, izabrale smo pet najsenzibilisanijih polaznica da se uključe u naš rad kao nove volonterke na SOS telefonu.