03.10.2007, Izvor: Danas
I jedan šamar je nasilje nad decom
Beograd – Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece u Srbiji, pod sloganom „Uvek milom, nikad silom“, počela je juče. Pokretači ove inicijative, a reč je o 18 organizacija pod vodjstvom „Save the children“ i uz podršku Unicefa, zahtevaju usvajanje mera za eksplicitnu zakonsku zabranu i sprečavanje telesnog kažnjavanja dece u svim okruženjima, a posebno u primarnim i hraniteljskim porodicama i ustanovama i službama za zaštitu dece. U manifestu inicijative navodi se da sve vrste telesnog kažnjavanja ugrožavaju zdravlje, integritet i dostojanstvo deteta i stvaraju uverenje da je nasilje prihvatljiv način rešavanja problema.
Ministarstva bez protokola o zaštiti
Ivana Stevanović je navela da su samo nekadašnje Ministarstvo za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku, ministarstva prosvete i unutrašnjih poslova usvojili Poseban protokol o zaštiti dece od zlostavljanja i zanemarivanja, dok ministarstva zdravlja i pravde to još nisu učinila.
– Porodični zakon nije poslao jasnu poruku deci i roditeljima da je telesno kažnjavanje zabranjeno i da je neprihvatljivo u disciplinovanju dece. Formulacije koje on sadrži ostavljaju mogućnost da se šamaranje u nekim slučajevima tumači kao disciplinovanje dece, što je neprihvatljivo, jer i jedan šamar znači nasilje nad detetom – rekla je Ivana Stevanović, predsednica Upravnog odbora beogradskog Centra za prava deteta, na jučerašnjoj konferenciji za novinare. Ona je dodala da su zakonske izmene samo prvi korak ka potpunoj zaštiti dece.
Stevanović je istakla da u Srbiji ne postoji zakon o deci i da Vladi nije prioritet rešavanje položaja dece jer je, kako je navela, Predlog zakona o dečijem ombudsmanu povučen iz skupštinske procedure.
Marija Luiza-Fornara, predstavnica Unicefa, predstavila je podatke Unicefovog istraživanja koji pokazuju da je 73 odsto dece, uzrasta od dve do 14 godina, podvrgnuto nekom obliku psihičkog ili telesnog kažnjavanja u porodici, a da je sedam odsto dece izloženo teškim oblicima telesnog kažnjavanja.
Raša Sekulović, menadžer programa za zaštitu dece u organizaciji „Save the children“, rekao je da pokretači kampanje predlažu sistematsku edukaciju, kojom bi se promenio stav javnosti o kažnjavanju dece, zatim mere za praćenje i prijavljivanje svake vrste telesnog ili psihičkog kažnjavanja i edukativne programe za odrasle kako bi se upoznali s nenasilnim metodama vaspitavanja dece. Sekulović je posebno istakao negativne posledice koje kažnjavanje dece može imati, jer može da dovede do ponavljanja nasilničkog ponašanja kod odraslih koji su bili zlostavljani kao deca.
Ljuba Pejaković, savetnik ministra za rad i socijalnu politiku rekao je da će Ministarstvo pomoći da se inicijativa ostvari. On je kao prioritet istakao smanjivanje broja dece u socijalnim ustanovama i razvoj mera koje podstiču prirodno okruženje dece.
Tim Bejnbridž, direktor regionalnog centra „Save the children“ za jugoistočnu Evropu, naglasio je da svi gradjani, kao pojedinci, treba da traže od Vlade da bude odgovorna i načini izmene zakona kako bi deca bila zaštićena. Usvajanjem ovih zakonskih zabrana Srbija bi bila 19. zemlja u svetu koja ima takvu vrstu zaštite dece.