Izvor: Večernje novosti
KOSOVO je izvorna, tranzitna i odredišna tačka za trgovinu ženama i decom, kojima se trguje unutar i izvan područja Kosova u cilju seksualne eksploatacije.
Uz ovu konstataciju, američka Kancelarija za nadzor i borbu protiv trgovine ljudima u svom ovogodišnjem izveštaju za područje Kosova predočava da su strane žrtve uglavnom iz Moldavije, Ukrajine, Bugarske, Albanije, Rusije, Crne Gore, Slovačke i Nigerije.
Navodi se da neke žrtve prelaze preko Kosova na putu za Makedoniju, Italiju i Albaniju. Ustanovljen je značajan porast stanovnika Kosova kojima se tokom protekle godine trgovalo unutar granica Kosova, a žrtava takodje ima i iz drugih delova Srbije. Trgovci ljudima su premestili prostituciju u okrilje privatnih domova i poslovne pratnje, kako ne bi bili otkriveni.
– KPS je izvestio da je 2006. preduzeto 99 operacija u cilju borbe protiv trgovine ljudima, od kojih su 24 bile tajne – ističe se u izveštaju Kancelarije za nadzor i borbu protiv trgovine ljudima. – KPS je uhapsio 28 ljudi zbog trgovine ljudima, što je neznatno manje u poredjenju sa 33 uhapšena prethodne godine. Identifikovano je 50 žrtava. Otkako je KPS preuzeo potpunu nadležnost za borbu protiv trgovine ljudima od Unmik policije, broj inspekcija barova drastično je povećan.
Tokom prošle godine, KPS je zatvorio 14 objekata za koje je postojala sumnja da su korišćeni za eksploataciju žrtava trgovine ljudima. Pravosudje je radilo na 42 predmeta trgovine ljudima, od kojih je rešeno 27 iz prethodnih godina. Tokom 2006. godine, 14 predmeta je završeno, a doneto je 18 osudjujućih presuda. Kako navodi Kancelarija za nadzor i borbu protiv trgovine ljudima, petnaestoro je osudjeno na zatvorske kazne u trajanju od četiri meseca do devet godina, a troje je uslovno osudjeno. Iako je bilo izveštaja o umešanosti službenih lica u trgovinu ljudima, nije prijavljen nijedan slučaj krivične prijave ili presude protiv javnih zvaničnika koji su saučestvovali u trgovini ljudima.
Poznato je, inače, da u poslovima krijumčarenja ljudi, Albanci u potpunosti kontrolišu trensfer preko Balkana prema Grčkoj, koristeći maršrute kojima švercuju drogu u pomenutu zemlju. Prema našim izvorima, albanska mafija je uspostavila čvrste veze s turskim, afričkim i italijanskim kriminalcima za poslove sa ilegalnim migrantima, koje povremeno koriste kao kurire za prenošenje droge. Osim državljana Albanije i Albanaca sa KiM, krijumčare se i migranti iz Turske, Pakistana, Šri Lanke, Kine i drugih zemalja.
Pojedini Albanci ovaj posao kontrolišu iz inostranstva, pri čemu je Belgija sedište nekoliko glavnih nosilaca ovakve aktivnosti. Predstavnici Saveta Evrope smatraju da je do povećanja stepena prostitucije na KiM došlo, pored ostalog, i zbog velikog prisustva stranih vojnika i civila na tom području, a prema izveštajima Medjunarodne organizacije za migracije, hiljade devojaka i žena iz istočne Evrope nasilno stižu na KiM, gde su seksualno eksploatisane i prisiljene na prostituciju. […]